Pasta Cila Nedir

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki pasta ve cila birbirinden ayrı malzemelerdir. Genellikle ardışık uygulandığı için adeta bir deyim gibi pasta cila olarak anılmaktadır. Gerçekte iki aşamalı bir işlemdir. Pasta dediğimiz malzeme bir nevi kimyasal çözücü ve aşındırıcıdır. Aşındırıcılığını belirtmek adına üretici firmalar tarafından numaralandırılmıştır. Burada önemli olan aracın durumuna göre uygun numaralı bir pasta tercih edilmelidir. Cila da yine silikonlu ya da teflon içerikli gibi oldukça çeşitlidir. Pasta sonrası yapılan bir uygulamadır. İhtiyaç yoksa yoksa pasta yapılmadan da cila yapılabilir. Burada şunu özellikle belirtmek istiyoruz; Pasta Cila boya koruma demek değildir.

Hangi Hallerde Pasta Yapılır?

Fırça ile yıkama vb durumlardan kaynaklanan yoğun çizikleri gidermek için.
Tırnağın takılmadığı derinlikte farklı nedenlerden oluşan çizikleri gidermek için.
Kuş dışkısı, böcek lekeleri, ağaç reçineleri gibi nedenlerden oluşan görüntüyü gidermek için.
Güneş, kirli hava, sabun kalıntıları gibi matlaşmaya neden olan durumdan kurtulmak için.
Bunlara benzer sayabileceğimiz nedenler sıralayabilir ancak genel olarak bunlar yeterlidir. Tırnağın içine geçtiği derinliğe ulaşmış çiziklere pasta yapmak çiziği gidermez. Sadece çizik bölgesini aşındıracağından daha az derinlikte bir çizik hissi vermekten öteye gidemez. Derin çiziklerin en kesin çözümü lokal boyadır. Güneş yanığı artık kesin olarak oluşmuş durumlarda da pasta yapmak çaresiz kalır. Bunun da kesin çözümü yanık ölge ya da parçayı boyamaktır.

Pasta Cila Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Pasta yapılacak aracın kesinlikle temiz olması gereklidir. Çamurlu bir aracı direk pasta yapmak fayda yerine zarar verir. Bu nedenle araç pasta öncesi gerekiyorsa yıkanmalıdır. Aracın temiz olduğuna emin olduktan sonra pasta için uygun mekan yani mutlaka gölge, serin bir yer gerekmektedir. Güneş altında pasta yapmak pastanın kuruyup boya yüzeyinde yanmasına neden olur ve bu da istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarır. Sonra araç çin en uygun numaralı pasta seçilmelidir. Pasta numarası kullanılacak pastanın aşındırıcılık kuvvetini gösterir.

Aracımız temiz, mekan uygun ve pastamızı da doğru seçtik ve polisaj makinemizi de uygun devire getirdikten sonra makinenen ya da pastanın değmemesi gereken plastik kısımlar maskelenir ve işleme başlayabiliriz. Parça parça ilermek en uygun yöntemdir. Yani daha ön kaputtayken aracın bagaj kapağına kadar pasta sürmek olmaz. kaput biter kapıya, kapı biter diğer kapıya şeklinde ilerlenir. Cila da aynı durum geçerlidir. Pastayı makineyle yapmak daha etkili ve kolaydır ancak elle yapmakta mümkündür. Güçlükleri vardır ama imkansız değildir.

Pasta işlemini bitirdikten sonra araç komple yıkanır ve kurulanır. Tüm pasta kalıntıları giderilir. Ardında yine uygun cila seçimi yapılarak parça parça ilerlemek koşuluya işleme başlanır. Cila önce yüzeye uygunlanır, yedirilir ve ardından kuruması için beklenir. Zaten kurumamış cilayı silmek zor olcaktır. Cila kuruduktan sonra yüzeyden temizlemek için pamuk kullanmanızı tavsiye ederiz. Daha şık bir sonuç alacaksınız. Cila da bu şekilde tamamlanır. Etkisi en iyi şartlarda 3 ay sürecektir. Fakat siz ciladan sonra makinede ya da fırçayla araç yıkatma gibi işlemler yaparsanız 1 ay bile zor tabi. Pasta ya da cila boya koruma değildir ve aynı şekilde boya koruma da pastanın yerini tutmaz. Her ikisinin de maksadı farklıdır. Şöyle düşünün pastanın gideebileceği çizik dolu bir arabaya boya koruma yapmak ne derece doğru ve mantıklı. Değil tabi ki. Boya korumayı diğer yaılarımızda anlatacağız.

 

Hızlı Arama